Roleplay Nedir?


 Tarih: 2017-09-11 22:19:54 |  Yazar: WildMan |  Kategori: San Andreas Multiplayer

Merhaba sayın PawnoTürk ailesi,

Bugün sizlerle birlikte GTA San Andreas oyununun Multiplayer platformunda yer alan sunucu türü Roleplay'ı inceleyeceğiz. Şahsen bu platformda sekizinci senemi doldurmuş bulunmaktayım. Günler geçtikçe oyuncu kitlesi değişmeye başladığı gibi yeni girişimler, yeni sunucular ile de platforma yeni oyuncular kazandırılıyor. Peki bu sunucuların türlerinden olan roleplay nedir?

RPG(Role Play Gaming), kendinizden bağımsız bir karakter yaratarak, ona bazı sorumluluklar, özellikler yükleme oyunudur. Rol yapma oyununun temel amacı, sanki siz değil de, bir başkasını canlandırıyormuş gibi yapmanızdır. Bunun için ilk önce karakter oluşturmalısınız. Peki, bu karakteri oluştururken nelere dikkat etmeniz gerekecek?

KARAKTER

Az önce de bahsettiğim gibi, yapacağınız karakter, kendisine özgü olmalı. Yani sizin ile hiçbir bağlantısı bulunmamalı. Karakteri yaratmadan önce, onun nasıl bir görünüşe sahip olacağını ve nasıl kişisel özelliklere sahip olacağını, en önemlisi ise, isminin ne olacağını düşünmelisiniz. Oyunumuz California eyaletinin Los Angeles şehrinde geçtiği için, yabancı isimler seçmek zorundasınız. Karakterinizin uyruğuna göre isimleri seçip kullanabilirsiniz. Karakterinizin ismini belirledikten sonra, karakterinizin geçmişini düşünün. Kafanızda karakterinize bir hikaye uydurduktan sonra, rol yapmaya artık başlayabilirsiniz demektir. Evet, karakteriniz kafanızda yavaş yavaş oluştu. Dilerseniz diğer kişilere karakterinizin nasıl göründüğünü göstermek için Karakter Tanıtımları bölümüne karakteriniz ile ilgili bir konu açabilirsiniz. Böylece kişiler karakteriniz hakkında bilgi sahibi olabilir.

ROL GİDİŞATI

Artık Los Angeles şehrindesiniz. Mantık çerçevesinde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ister polis olun. İster kötü adam olun, bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir şey. Ama dediğim gibi, her şey mantık çerçevesinde olmak zorundadır. Role play oynamak için bir kaç komut ve bir kaç terim bilmeniz gerekmektedir. Oyun içerisinde bunları kullanarak kusursuz rol yapabilirsiniz. Biraz sonra açıklayacağım terimlere uymazsanız, oyun içerisinde cezalandırılabilir, hatta oyundan süresiz olarak yasaklanabilirsiniz. Bunun için biraz sonra söylediğim şeyleri dikkatlice okumanızı öneririm. Size ilk göstereceğim iki terimi açıklıyorum. Bu terimler, rol yapmanın olmazsa olmazıdır. Sadece bu platformda değil, neredeyse bütün rol yapma platformlarında bu komutlar işinize yarayacaktır. Bu komutlar, me ve do komutlarıdır.

NASIL OYNARIM?

/me ve /do komutları, rol yapma oyunlarının olmazsa olmazıdır. "Me" komutu ile, karakterinizin bütün fiziksel davranışlarını yazmalısınız. Bir örnek ile açıklayalım.

/me arkasında bulunan duvara doğru yaslanır, ardından yavaşça kafasını öne doğru eğer.

Unutmadan söyleyeyim, oyun içerisinde karakterinizin görünen davranışlarını bu komut ile belirtmeye gerek yoktur. Örneğin, arabaya inip binme, yürümek, koşmak, yumruk atmak, gardını almak gibi davranışlar zaten oyun içerisinde bir animasyona sahiptir. Bunlar için me komutunu kullanmanıza gerek yoktur.

/do komutu ile, karakterinizin halini, görünüşünü açıklayabilirsiniz. Örnek verelim.

/do Göz kapakları, gözlerinin yarısına gelmiş durumda olduğu için uykusunun olduğunu anlayabilirsiniz.

/me ve /do komutları, birbirini tamamlar.

/me sağ elindeki çakmak ile, dudaklarının arasındaki sigarayı yakmaya çalışır.
/do Sigara yanmıştır.

Çoğu kişinin kullanmadığı bir komutu daha eklemek istiyorum, bunu kullanmanız rol yapan diğer insanlar için iyi olacaktır. Bu komut /ame komutu. /ame komutunun /me komutu ile hiç bir farkı yoktur, tek farkı, sadece sol taraftaki chatlog'da çıkmaz. Sadece kafanızın üzerinde belirir ve bunu sadece sizin ile rol yapan insanlar, yani sizin çevrenizdeki insanlar görebilir. Bu komut ile, kalabalık ortamlarda daha rahat bir rol imkanı sağlanmış oluyor. Bu iki komutu öğrendiysek, artık rol yapmaya hazırız demektir. Fakat birkaç terim var, bunları da size örnekler ile anlatmak istiyorum.

TERİMLER

NON-RP: Bu terim, sizin mantık çerçevesinde rol yapmadığınız zamanda karşınıza çıkar. Eğer, gerçeğe uygun bir şekilde rol yapmadığınız zaman, NON-RP yapmış oluyorsunuz. Mesela, tek başınıza bir polis departmanına girip silahınız ile etrafa ateş etmeniz NON-RP bir davranıştır, gerçekte böyle bir kesinlikle mümkün değildir.

IC VE OOC: T tuşuna basıp konuştuğunuz her şey IC'dir. Yani, bunu siz değil, karakteriniz söylemiş demektir. Fısıldama, bağırma, sessizce konuşma gibi kanallar IC kanallardır. OOC ise, karakteri yöneten kişinin, yani sizin yazmış olduğu şeylerdir. Mesela birisine özel mesaj göndermek OOC bir olaydır. /b komutu ile OOC yazabilirsiniz, fakat bunu gerekmedikçe yazmak ceza almanıza sebep olacaktır.

MIXING: Az önce üstte açıkladığım IC ve OOC terimlerini karıştırmaktır. Mesela, IC bir kanaldan OOC bir şekilde konuşmam mixing olacaktır. Fısıldama kanalı ile OOC konuşmak gibi.

Meta Game: Bu terim, mixing terimine çok benziyor. Bu terim, OOC öğrenilen bilgiyi IC kullanmaktır. Mesela, bir arkadaşınız size özel mesaj attı ve özel mesajda, sizin öldürüleceğiniz yazıyor. Siz de bu bilgiyi alıp IC olarak sizi öldürecek olan adamların karşısına çıkıp onları vurmaya, öldürmeye çalışmak Meta Game'e girer. Meta Game'in en güzel örneği, karakterin üzerinde yazan ismi okuyup o kişiye IC olarak bu ismi ile hitap etmektir. OOC bir şekilde, karşıdaki karakterin kafasının üzerinde ismi yazıyor, siz de bu bilgiyi IC olarak kullanıyorsunuz. Bu Meta Game olur. Sonuçta gerçek hayatta kimsenin kafasının üzerinde ismi yazmıyor.

CK VE PK:CK, karakterinizin öldüğü anlamına gelir. Eğer, bir başkasının sizi öldürmek için gerekli bir sebebi varsa ve yönetici izni aldıysa, bu işlemi gerçekleştirebilir. Karakteriniz öldüğünde, isminiz değişir ve mal varlığınız sıfırlanır. Artık ölen karakterinizden eser yoktur. Bambaşka bir hayata başlamışsınız demektir. PK ise, sizi öldüren kişi ile rolleriniz sıfırlanır. Sanki onunla daha önce hiç tanışmamız, hiç düşman olmamış gibi davranırsınız.

Bunny: Mantık dışı koşmaktır. Shift tuşuna ard arda basarak, zıplayarak, normalden daha hızlı koşmanızdır. Bunu yaparsanız ceza alabilirsiniz.

Power game: NON-RP ile benzerlik gösteriyor. Bu terim, herhangi bir karakterin gücünden daha fazla bir şekilde abartılı olarak rol yapmasıdır. Mesela, bir yumruk atarak sekiz kişiyi indiremezsiniz ya da bir mermi ile üç kişiyi vuramazsınız. Eğer bu şekilde bir rol sergiliyorsanız Power game yapmışsınız demektir.